KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Sidenmålning 4748285
nr 474 8285
Sidenmålning
1800-tal, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], 63 x 36
Utrop:
100 kr
Såld:
250 kr
måndag 18 juni 2007
kl 16:05:33
100 kr
200 kr
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Silver
Mässing
Farstagods